Uživatel: Host
Přihlásit


Poděkování za finanční příspěvek


motto: Kdo něco chce - tak pro to musí něco dělat - teprve potom to bude mít
Skip Navigation Links Skip Navigation Links Skip Navigation Links Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
26. Mistrovství České republiky v rogainingu Martin - 01.07.2022 14:39:33

 
RÁNO S OBAVOU
Nikdy jsme neběželi rogaining tak blízko od Šternberka. Zdálo se, že bude výhoda spát ve vlastních postelích s vlastními ženami a vyrazit na závod až ráno.
Nebyla. Oba jsme špatně spali.
Noc ve stanu s parťákem a 4 piva před spaním je rogainingová tradice, která se nemá měnit. Celou cestu autem jsme prozívali. Za každým třetím zívnutím Tonda optimisticky pronesl: „Vůbec se k…a netěším“.


PLÁNOVÁNÍ
Dvě hodiny před startem vyzvedáváme mapy. Třetí společný rogaining. Máme vychytané plánovací postupy i pomůcky.
Něco se v nás mění. Nějaký speciální rogahormon, který způsobuje, že začínáme těšit. Máme připravené tří varianty. Vybíráme pravou polovinu mapy. Nejdřív směr Česká Třebová, potom otočka na sever na Letohrad, pokračovat dál až na Pastviny (tam chceme být brzo ráno), pak se vytočit na západ směr Žamberk a nakonec se stočit jižním směrem zpět do centra v Hnátnicích.
Varianta nepočítá s tím, že se na noc vrátíme do hash house (centra závodu).


ZAČÁTEK ZÁVODU
Závod nezačíná dobře. Cestou na první kontrolu Tonda ztrácí popisy a naběhne si na včelí žihadlo. Popisy naštěstí nachází dvojice, která běží za námi. Taky si naběhli.


DOHLEDÁVKY
Celý závod se nám daří dohledávat kontroly. Někdy se štěstím, protože měřítko 1:50000 není žádné mapařské terno. Upozornění pořadatelů, že cesty úplně nesedí, je pravdivé.
V noci volíme jistější postupy.


BOTANIKA
Stávají se z nás odborníci na osetá pole. Přes den (v noci to nejde) se snažíme dopředu odhadovat, jaká pole budeme v dáli překonávat.. A řešíme dilemata. Je lepší proběhnout 500 metrů řepkovým polem (Brassica babishum) přímo ke kontrole, nebo pole oběhnou 2 km?
Pole ostropestřce mariánského (Silybum marianum) taky dokáže pěkně potrápit. To už je lepší pole kmínu kořenného (Carum carvi).


TONDA MÁ HLAD
Když má Tonda hlad je jak malé děcko. Pořád opakuje dokola: „Už mě to nebaví k … a“. Kdysi na jaře jsem mu ve slabé chvíli slíbil teplou polívku.
Sliby se musí plnit. Ve 21:30 dobíháme do Dolní Čermné, kde na nás v hospůdce čekají poslední dvě dršťovky. Zkouším v misce najít nějaké libové dršťky. Neúspěšně. Vyjídám vodu. K tomu chleba, který Tonda šikovně vysypal do velkého popelníku plného vajglů. Zbytek polívky dávám parťákovi.
Tondovi dršťky mě pak doprovází celou noc až do svítání. Mohl bych běžet bez čelovky jen po čuchu.


OBČERSTVENÍ
Tak to jsme ještě nezažili. Na rogainingové mapě jsou zpravidla zakreslené prameny a studánky. Když je sucho bývá to nespolehlivé. To může mít zásadní vliv na průběh závodu. Tentokrát se mapař (Starouš) vytáhl. V mapě byly očíslovány hospody a benzínky. K tomu jsme dostali speciální popisy formátu A4 oboustranně, kde byl název hospody, otvírací doba a značka piva. Na rozdíl od cest byly tyto informace přesné.
Je naše chyba, že jsme vybrali trasu s jedinou otevřenou hospodou z 96.


MINCE S SEBOU
Taky jsme potkali v Nekoři (u Pastvin) nápojový automat. Měli jsme poslední zbytky vody a strašnou chuť na tu vychlazenou, orosenou kolu.
Jenže jsme neměli žádné mince.


BOLÍSTKY
Bolest zad spolehlivě odblokuje dvojitá porce ibalginu. Horší jsou puchýře. Znáte ten pocit, když stoupáte do prudkého kopce a najednou cítíte, že se vám odtrhne na chodidle pořádný kus kůže.
Tondovi se povedl odtrh od palce až po patu.


ROHLÍK ŘÁDNĚ ZABALIT
Při posledním rogainingu se nám osvědčila Májka. Skvěle chutnala v neděli nad ránem, po všech těch přeslazených gelech.
Letos jsme nasadili novinku – vysočinu s rohlíkem. Získali jsme tak novou zkušenost, že rohlík je vhodné řádně ochránit před deštěm.
Rozžblebtaný rohlík je méně chutný než rohlík gumový.


NOC
Nejkrásnější na rogainingu je jasná noc. Tolik hvězd a tak výraznou mléčnou dráhu jsem dlouho neviděl. Naposledy s Tomem v Lotyšsku (kdesi u ruských hranic) a taky u Labe v Českém středohoří, kde jsme v noci potkali Frantu s Křižíkem.


KLÍČOVÁ VOLBA
Na vrcholu Žampachu – příšerný kopec s nic moc zříceninou – hodinu a půl před koncem limitu jsme hlasovali o dvou doběhových variantách. Pohodových 30 bodů a z kopce do cíle, nebo jiných 30 bodů + navíc 60 bodů s dalším prudkým kopcem a těžší dohledávkou.
Zvolili jsme variantu 2. Doběhli 12 minut před limitem.


DVAKRÁT STŘÍBRO
Získali jsme stříbro v hlavní mužské kategorii (MO) a současně i ve veteránech (MV). Dvě stříbra pro dva parťáky, kteří na nás budou dál provázet na hvězdné rogainingové obloze.


TROCHA STATISTIKY
Tým: Potřetí a naposledy
Naběháno a nachozeno: 126 km
Převýšení: 3.226 m
Kalorie: 11.298 (kcal)
Ztráta potu: 17 l
Max teplota: 36 °C


Webová stránka 26. Mistrovství České republiky v rogainingu 

SKI-OB Šternberk Všichni

Počet přístupů
Celkem: 1027389
Týden: 13500